Informacja na temat stanu prawnego Ustawy o ułatwieniu dostępu do niektórych zawodów regulowanych

Informacja na temat stanu prawnego po wejściu w życie Ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do niektórych zawodów regulowanych, w kontekście zmian przynależności członków do izb i zakresu nadawania przez Izbę Architektów RP uprawnień budowlanych (pismo Krajowej Rady Izby Architektów RP L. dz. 249/KRIA/2014/w z dnia 6.08.2014 r.)

Zgodnie z nowo brzmiącym art. 5 ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa od dnia 10 sierpnia 2014r. Izba Architektów RP będzie zrzeszać:

1. Osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w zakresie:

a) do projektowania bez ograniczeń (mgr inż. architekt)

b) do projektowania w ograniczonym zakresie (inż. architekt, mgr inż. budownictwa)

c) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (mgr inż. architekt, inż. architekt)

d) do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (inż. architekt, mgr inż. budownictwa, inż. budownictwa)

e) do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (mgr inż. architekt)

f) do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (inż. architekt, mgr inż. budownictwa)

– uzyskane na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo Budowlane (Dz. U. 2013 poz. 1409 oraz z 2014 poz.40 i 768) tzn. uzyskane od dnia 1 stycznia 1995r.

2. Osoby posiadające uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń lub uprawnienia budowlane w zakresie odpowiadającym zakresowi tej specjalności – uzyskane przed dniem wejścia w życie Ustawy prawo budowlane tj. sprzed 1 stycznia 1995r.

Zgodnie z powyższym zapisem, z dniem 10 sierpnia 2014 r., Izba Architektów RP będzie zobowiązana do przyjęcia w poczet swoich członków, osoby posiadające uprawnienia (pod warunkiem złożenia i pozytywnego zweryfikowania odpowiedniego wniosku):

1. do projektowania w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej;

2. do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności architektonicznej;

3. do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie w specjalności architektonicznej, uzyskane od dnia 1 stycznia 1995r., zgodnie z zakresem uprawnień i wykształceniem, jakie było wymagane na dzień wydania decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych.

Izba Architektów RP, od dnia 10 sierpnia 2014 r., będzie nadawać uprawnienia budowlane w pełnym zakresie specjalności architektonicznej, zgodnie z nowo brzmiącym art.5 ustawy samorządowej, w związku z art.14 ustawy Prawo budowlane tj. w zakresie wskazanym w pkt. 1.a-f (powyżej).

Zgodnie z art. 8c ustawy jw. Krajowa Izba Architektów RP została zobowiązana do prowadzenia listy rzeczoznawców budowlanych. Od 10 sierpnia 2014r. Rzeczoznawca budowlany nie będzie już samodzielną funkcją w budownictwie.

W dniu 1 sierpnia 2014r. V Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Architektów uchwalił zmiany do regulacji wewnętrznych Izby Architektów, m. in. w Statucie oraz Regulaminie prowadzenia list członków okręgowych izb architektów, w dostosowaniu do przepisów obowiązujących od 10.08.2014r.

INFORMACJA

dotycząca przyjmowania nowych członków do Świętokrzyskiej OIA RP od 10.08.2014r. :

Wpis na listę członków Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Architektów RP zostanie dokonany na podstawie uchwały okręgowej rady, powziętej na wniosek zainteresowanego lub uchwały Krajowej Rady, podjętej w trybie odwoławczym.

Po dokonaniu wpisu, nowo przyjętych członków obowiązują takie same prawa i obowiązki, jak członków dotychczasowych, również w zakresie wszelkich opłat oraz wysokości składki członkowskiej.

Zgodnie z treścią § 3 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa z dnia 11 grudnia 2003r.(Dz. U. Nr 220 poz. 2174) Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje w terminie do 30 dni od dnia wpisu na listę członków izb architektów lub inżynierów budownictwa, nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Wnioskodawca jest zobowiązany w terminie jw. złożyć w Izbie Architektów RP kopię dokumentu polisy ubezpieczeniowej.

Pouczenie dla wnioskodawcy:

– zgodnie z art. 10 KPA przed wydaniem decyzji strona może wypowiedzieć się co do zebranych materiałów dowodowych, ewentualnie dostarczyć dodatkowe dowody w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty otrzymania powiadomienia;

– zgodnie z art. 33 KPA pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone do protokołu. Pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa;

– zgodnie z art. 40 §4 KPA strona zamieszkała za granicą lub mająca siedzibę za granicą, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w kraju, jest obowiązana wskazać w kraju pełnomocnika doręczeń, w przeciwnym wypadku pisma pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia;

– zgodnie z art. 41 KPA w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ o każdej zmianie swego adresu. W razie zaniedbania tego obowiązku doręczenie pisma pod dotychczasowy adres ma skutek prawny.

– w przypadku niedopełnienia obowiązku ubezpieczenia lub obowiązku informacyjnego o dokonaniu ubezpieczenia, przeciwko członkowi może zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

Wniosek o wpis na listę członków Świętokrzyskiej OIARP

Skip to content