Uroczyste otwarcie nowej siedziby SWOIA

W sobotę, 23 marca 2024 r. uroczyście otwarto nową siedzibę Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Architektów RP. W uroczystości wzięli udział między innymi profesor Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, profesor Grzegorz Świt, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, wiceprezydent Kielc i kandydat Lewicy na Prezydenta Miasta w nadchodzących wyborach Marcin Chłodnicki, była wiceprezydentka Kielc i kandydatka na Prezydentkę Kielc z ramienia Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda, przewodnicząca Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Ewa Skiba, kieleccy radni i przedstawiciele różnych instytucji oraz wielu znanych kieleckich architektów. Wszystkim przybyłym Gościom serdecznie dziękujemy za zaszczycenie nas swoją obecnością.
Podczas uroczystego otwarcia Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc przypomniał historię budynku oraz rodziny Trzcińskich. Uznana aktorka Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach Ewa Lubacz przeczytała kilka listów Jadwigi Trzcińskiej do swojej matki. W niezwykły klimat przeniosły nas skrzypaczki Antonina Lach z koleżanką. Dla uczestników sobotniej uroczystości wystąpił również zespół BrymiGaPalia, w skład którego wchodzą uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach.

krótka fotorelacja

 

     

   

   

     

    

    

 

Wystawa „Obrzeża”. Szara strefa urbanistyki.

W imieniu Instytutu Dizajnu w Kielcach, zapraszamy do Galerii na Piętrze na kielecką odsłonę wystawy ”Obrzeża. Szara strefa urbanistyki”.

Szara strefa urbanistyki to wszystkie nieformalne, niepokojące, nielegalne, nieoczywiste, niejednoznaczne, niechciane, niedokończone, nieładne, nieopłacalne, niepotrzebne, niepraktyczne, nietrwałe, nieracjonalne, nieprofesjonalne, nierokujące i nielubiane procesy oraz zjawiska, które tworzą przestrzeń miejską – w strefie urbanistycznej, architektonicznej i kulturowej.
Artystyczne spojrzenie na elementy miejskiego klimatu (takie jak: ogródki działkowe, graffiti, miejsca, opuszczone i tymczasowe, miejsca nieformalnych spotkań, miejsca i rzeczy z poprzedniej epoki, np. bary czy nierentowne już usługi) pozwala uchwycić czar ukryty w zjawiskach pozornie niegodnych uwagi, czy wręcz wymagających naprawy. Jest jednak całkowicie pozbawione sentymentalizmu – nie znajdziecie tu duchologicznych znalezisk przeniesionych do galerii, a raczej efekt gry ze zjawiskami z „szarej strefy urbanistyki”.
Na wystawę składają się elementy zaprojektowane przez Filipa Kozarskiego oraz prace zaproszonych przez niego twórców, wśród których znaleźli się: Jerzy Gruchot, Houze, B.Trip, Tomasz Kaczyński, Serwis Pomorski, Sainer oraz Jay Pop.

Biuro SWOIA nieczynne

Informujemy, że w dniach 28 i 29 marca 2024 roku (czwartek i piątek) Biuro SWOIA będzie nieczynne. Za niedogodności PRZEPRASZAMY.

Skip to content